Aktualitātes|Dienests Zemessardzē|Par Zemessardzi|ZS vienības|Normatīvie akti|Saites|Zemessardzei 25
Pamatapmācības nometne
Resursi un rīki
Prasības uzņemšanai Zemesardzē
Jautā bruņotajiem spēkiem!
Tavai drošībai!
Fotogalerija
Flickr fotogalerija
Video galerija
Kontaktinformācija
Zemessardzes ziedojumu konts
Meklēšana
Saistītās iestādes
NBS Apvienotais štābs
Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde
Jūras spēki
Gaisa spēki
Nodrošinājuma pavēlniecība
Mācību vadības pavēlniecība
Militārā policija
Speciālo uzdevumu vienība
Štāba bataljons
Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija
Zemessardze > Dienests Zemessardzē > Prasības uzņemšanai
Prasības uzņemšanai

Ja esat nolēmis (usi) stāties Zemessardzē:

1. Savas atbilstības novērtēšana
Atbilstoši Latvijas Republikas Zemessardzes likumam Zemessardzē uzņem Latvijas Republikas pilsoņus, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu un vēlas dienēt Zemessardzē (ZS).

Par zemessargu nevarat būt, ja:

 • tiekat turēts aizdomās vai esat apsūdzēts noziedzīga nodarījuma izdarīšanā vai arī Jums ir stājies spēkā tiesas spriedums par sodu;
 • esat vecāks par 55 gadiem;
 • ja esat profesionālā dienesta karavīrs vai dienat Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē, Satversmes aizsardzības birojā, Militārās izlūkošanas un drošības dienestā, pašvaldības policijā, prokuratūrā, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, Finanšu policijā, Muitas kriminālpārvaldē,  Latvijas Bankas Aizsardzības pārvaldē, kā arī, ja strādājat iestādē, kurai ar likumu noteikti ierobežojumi amatu savienošanai ar dienestu Zemessardzē;
 • atrodaties narkologa vai psihiatra uzskaitē; ir hroniski psihiski traucējumi vai tiem pielīdzināti stāvokļi vai Jums ir nodibināta aizgādnība;
 • esat atvaļināts no dienesta par disciplīnas pārkāpumiem;
 • esat bijis PSRS vai kādas ārvalsts drošības dienesta, izlūkdienesta vai pretizlūkošanas dienesta štata vai ārštata darbinieks, aģents, rezidents vai konspiratīvā dzīvokļa turētājs.

2. Sazināšanās ar sev tuvāko Zemessardzes bataljonu
Ja vēlies kļūt par zemessargu, Tev jāvēršas Zemessardzes bataljonā atbilstoši dzīves vietai (skatīt - šīs mājaslapas sadaļā KONTAKTINFORMĀCIJA).

3. Ierašanās Zemessardzes bataljonā
Līdzi jāņem pase un izglītību apliecinošus dokumentus.

Bataljonā Zemessardzes kandidāts raksta iesniegumu par uzņemšanu Zemessardzē.

4. Veselības pārbaude
Bataljonā kandidātam tiek izsniegti norīkojumi veselības pārbaudei:

 • norīkojums pie ģimenes ārsta, lai saņemtu izziņu par vispārējo veselības stāvokli;
 • norīkojums,  lai saņemtu psihiatra atzinumu par veselības stāvokli;
 • norīkojums , lai saņemtu  narkologa atzinumu par veselības stāvokli;
 • norīkojums uz medicīnisko komisiju.

Pēc medicīniskās komisijas Zemessardzes dienesta kandidāts saņem atzinumu ir, vai nav derīgs dienestam Zemessardzē. Zemessargam ir jābūt ar labu veselību un labu fizisko sagatavotību, lai varētu pilnvērtīgi veikt dienesta pienākumus un piedalīties militārajās apmācībās.

5. Apmācības uzsākšana
Ja kandidāts:

 • izgājis medicīnisko komisiju ar atzinumu “Derīgs dienestam Zemessardzē”;
 • bataljons saņēmis pieprasīto informāciju no Iekšlietu ministrijas Informācijas centra, ka kandidāts nav sodīts par tīšiem noziedzīgiem nodarījumiem,

viņam sākas pirmszvēresta apmācība atbilstoši Zemessardzes bataljona sastādītajam plānam un apmācību grafikam, tāpēc tās ilgums var būt dažāds. Apmācība notiek bataljonā, parasti nedēļas nogalēs.

Pirmszvēresta apmācībā ietilpst:

 • Ierindas mācība;
 • likumi, reglamenti un normatīvie akti.  

6. Zvērests
Ja ZS kandidāts sekmīgi nokārtojis pirmszvēresta apmācību, ZS kandidāts tiek pielaists pie zvēresta. Saskaņā ar jauno Zemessardzes likumu  no 01.09.2010. zemessarga zvērests skan šādi:

“Es, uzņemoties zemessarga pienākumus un apzinoties atbildību savas tautas un likuma priekšā, zvēru būt uzticīgs Latvijas Republikai, tās Satversmei un likumīgajai valdībai, netaupot spēkus, veselību un dzīvību, sargāt Latvijas valsti un tās neatkarību. Apsolos pēc labākās sirdsapziņas veikt zemessarga pienākumus, bez ierunām pakļauties militārajai disciplīnai, vienmēr pildīt savu komandieru pavēles un rīkojumus atbilstoši Latvijas Republikas likumiem.” 

Iestāties Zemessardzē tiek aicināti arī bijušie profesionālā dienesta karavīri. Iestājoties Zemessardzē, viņiem tiek saglabāta dienesta pakāpe un ieceļ dienesta pakāpei atbilstošā amatā. Tā ir iespēja pielietot savas dienesta laikā gūtās zināšanas, arī mācot tās citiem, kā arī saglabāt saikni ar militāro vidi.  

 

Biežāk uzdotie jautājumi par iestāšanos Zemessardzē

Ja esmu students, vai man ir jāstājas Studentu bataljonā? Nē, students var  stāties jebkurā bataljonā, kas ir vistuvāk viņa dzīvesvietai. Bataljona nosaukums vairāk saistīts ar tā vēsturi, nevis uzņemšanas prasībām un tajā var iestāties arī pilsoņi, kas nav studenti.

Atbilstu visiem kritērijiem, lai tiktu uzņemts Zemessardzē. Bet man ir (seko veselības problēmu apraksts). Vai tas nēbūs šķērslis, lai iestātos?  Par to nebūtu jāsatraucas pirms esat mēģinājis iziet medicīnisko komisiju. Zemessargiem ir zemākas prasības attiecībā uz veselības stāvokli nekā profesionālā dienesta karavīriem. Vairāk par prasībām lasiet šajos noteikumos.

Kāda izglītība nepieciešama, lai varētu kļūt par zemessargu? Nav noteiktas prasības attiecībā uz izglītību, bet piesakoties kaut kāds izglītību apliecinošs dokuments tomēr ir jāuzrāda.

 

Aktuālās saites
© LR Zemessardze 2008