Aktualitātes|Dienests Zemessardzē|Par Zemessardzi|ZS vienības|Normatīvie akti|Saites|Zemessardzei 25
Resursi un rīki
Prasības uzņemšanai Zemesardzē
Jautā bruņotajiem spēkiem!
Tavai drošībai!
Fotogalerija
Flickr fotogalerija
Video galerija
Kontaktinformācija
Zemessardzes ziedojumu konts
Meklēšana
Saistītās iestādes
NBS Apvienotais štābs
Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde
Jūras spēki
Gaisa spēki
Nodrošinājuma pavēlniecība
Mācību vadības pavēlniecība
Militārā policija
Speciālo uzdevumu vienība
Štāba bataljons
Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija
Zemessardze > Aktualitātes > Aktualitātes > Zemessardzes karavīri atzīmē Latvijas armijas dzimšanas dienu, iepazīstot tās vēsturi
Zemessardzes karavīri atzīmē Latvijas armijas dzimšanas dienu, iepazīstot tās vēsturi

Pirmdien, 2017.gada 10.jūlijā, Latvijas armija atzīmēja 98.dzimšanas dienu. Arī Zemessardzes (ZS) vienībās – arī pirms un pēc 10.jūlija- notika šai nozīmīgajai dienai velīti pasākumi.  

ZS Studentu bataljons 7.jūlijā personālam organizēja lekciju par vēsturi – vēsturnieks, Studentu bataljona zemessargs Kārlis Dambītis pastāstīja par Latvijas armijas dibināšanu. Šajā pašā dienā  ZS 54.Inženiertehniskais bataljons Ogrē rīkoja pludmales volejbola turnīru starp bataljona Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas (NMN) rotas vadiem un bataljona štābu. Uzvarēja NMN rotas pārstāvji. Zemessardzes 27.kājnieku bataljons 8.jūlijā piedalījās Priekuļu pagasta svētkos, popularizējot Latvijas armiju un Zemessardzi. Savukārt, 12.jūlijā, ZS 19.nodrošinājuma bataljona zemessargi stāstīja iedzīvotājiem un viesiem par militāro tehniku, ekipējumu un ieročiem Siguldā. 10.jūlijā ZS 19.nodrošinājuma bataljona karavīri devās 20 km pārgājienā no Meleka līča uz Tūju.

Zemessardzes 2.brigādes štābs rīkoja velobraucienu, apmeklējot vietas Zemgalē, kas saistītas ar bijušo Latvijas armijas virspavēlnieku un Valsts Prezidentu Kārli Ulmani. Brauciens sākās no muzeja “Pikšas”, kurā gids stāstīja par K.Ulmaņa dzīvi, vērtībām un sasniegto.  Tālāk pasākuma dalībnieki devās uz Līvbērzi. Tur, ļoti nolaistā stāvoklī, bija apskatāma ģenerāļa Jāņa Baloža māja. Viņš kļuva par armijas virspavēlnieku 1919.gadā   Dāvida Sīmansona vietā. 1921.gadā  pēc atvaļināšanās J.Balodis  saņem no Latvijas valdības lauku saimniecību Līvbērzes pagastā.  Pie dzīvojamās ēkas šobrīd  redzama plāksnes vieta. Tur 1989.gada 11.novembrī tika atklāta piemiņas plāksne ar tekstu "Šī māja 1921.gadā piešķirta I pakāpes Lāčplēša ordeņa kavalierim ģenerālim Jānim Balodim par izciliem nopelniem cīņās par neatkarīgu un brīvu Latviju". Nav zināms, kad un kas to noņēmis.

 

Tālākais velobraucēju ceļš veda uz Bērzi, kurā gaidīja gide, lai parādītu luterāņu baznīcu ar K.Ulmaņa dāvināto zvanu. No zvanu torņa bija redzama arī kāda cita ģenerāļa – Ludviga Bolšteina - bijusī saimniecība.  Blakus baznīcai bija apskatāmi kapi ar K.Ulmaņa piemiņas vietu, 300 metrus tālāk – Bērzes skola, kurā savulaik mācījies K.Ulmanis. Tajā šobrīd mācības nenotiek. Bērzes centrā, pie kapiem un baznīcas,  bija redzams piemiņas akmens - vietā, kur 20.gs. 20.gados gadā tika uzstādīts piemineklis četrstūra obeliska veidā. Uz tā bija iegravēti to Bērzes iedzīvotāju vārdi, kuri krituši Pirmajā pasaules karā, cīnoties Latviešu strēlnieku bataljona sastāvā uz Latvijas zemes, kā arī to pagasta iedzīvotāju vārdi, kuri krita Latvijas valsts neatkarības cīņu laikā. Piemineklis tika nopostīts 20. gs. 70. gados.

Pēc Bērzes apmeklējuma, caur Bērzes ūdensdzirnavām,  ZS 2.brigādes štāba personāls atgriezās “Pikšās”.

Pasākums bija gan  sportisks, gan izzinošs. Tas atgādināja par vienu no galvenajām Latvijas karavīra vērtībām - neatkarīgu Latvijas Valsti, par to, cik pašaizliedzīgi cilvēki ir strādājuši, lai to attīstītu, kā arī cīnījušies, lai to aizsargātu.

Foto: Kristiāna Štrāle-Dreika.

Aktuālās saites
© LR Zemessardze 2008