Latvijas zemessargi piedalās vērienīgākajās NATO civilmilitārās sadarbības mācībās

07/01/2025 - 12:45
Starptautiskā sadarbība
Information prepared by
Zemessardzes 1. Rīgas brigādes Komunikācijas daļa
Militārās mācības
Publicitātes foto

Latvijas pārstāvji šogad piedalījās vērienīgākajās Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) civilmilitārās sadarbības (CIMIC) mācībās “Joint Cooperation” 2025. Šogad pirmo reizi 25 valstu pārstāvji mācību scenārijā attīstīja iekšzemes (homeland) civilmilitārās sadarbības uzdevumu Suvalku koridora teritorijā. Latviju šajās vērienīgajās mācībās pārstāvēja virsnieki, instruktori un zemessargi no Zemessardzes 1. Rīgas un 4. Kurzemes brigādēm.

Divu nedēļu ilgo mācību noslēgumā, novērtējot mācību dalībnieku sniegumu un apbalvojot ar izcilības balvām septiņus no gandrīz 400 mācību dalībniekiem, kā labākais CIMIC taktiskās komandas vadītājs tika izcelts Latvijas pārstāvja, Zemessardzes 1. Rīgas brigādes Studentu bataljona pārstāvja kaprāļa Ruslana Talarova pārliecinošais sniegums. Šī arī bija viena no nedaudzām reizēm “Joint Cooperation” vēsturē, kur visaugstāko novērtējumu guvis tieši taktiskās komandas pārstāvis.

Šī gada “Joint Cooperation” vingrinājums bija vērsts uz alianses aizsardzību, simulējot reaģēšanu uz uzbrukumu NATO austrumu flangam. Šīs svarīgās mācības iezīmē nozīmīgas pārmaiņas alianses vispārējā gatavības kultūrā, pārejot no starptautiskām krīzes misijām uz tiešu kolektīvo aizsardzību pret simulētiem draudiem alianses teritorijā.

Vācijas civilmilitāro spēku vadība sevišķi akcentēja scenāriju, kurš paredz mācības pilnīgi citādos apstākļos, jo šeit pirmo reizi praktizē alianses iekšējo aizsardzību. Tas nozīmē, ka šīs mācības ir ļoti konkrētas sagatavotības pilnveide. 

Latvijas pārstāvji mācībās “Joint Cooperation” piedalās kopš 2016. gada, attīstot gan operacionālās plānošanas, gan taktisko CIMIC komandu darbu. Šogad Latvijas pārstāvji piedalījās arī mācību plānošanas aktivitātēs un realizēja apmācību ievadvingrinājumu. Civilmilitārā sadarbība Latvijā nacionālā līmenī ir plānota un saskaņota valsts pārvaldes iestāžu, sabiedrības un Nacionālo bruņoto spēku rīcība, kas vērsta uz valsts apdraudējuma pārvarēšanu. Tā ir būtiska visaptverošas valsts aizsardzības sastāvdaļa, kas veicina spēju novērst nacionālajai drošībai radušos apdraudējumus un riskus vai mazināt to sekas.
 

Militārās mācības
Publicitātes foto