Skrundas novadā notiks 1919. gada Ventas forsēšanas operācijas atceres pasākumi

03/02/2020
Pasākumi
Information prepared by
Zemessardzes 4.Kurzemes brigādes štābs

Rīt, 3. martā, Skrundas novadā Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Egils Leščinskis, Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandieris pulkvedis Andris Rieksts, kā arī karavīri, zemessargi un jaunsargi piedalīsies atceres pasākumos, kas būs veltīti Oskara Kalpaka bataljona īstenotajai Ventas forsēšanas operācijai 1919. gada 3. martā.

Pasākums iesāksies Rudbāržu muižā plkst. 13.00 un turpināsies ar ikgadējo vēstures izziņas pārgājienu “Oskaram Kalpakam pa pēdām”, pieminot Neatkarības kara dalībniekus. Pārgājiens noslēgsies pie Kojas upes tilta, kur no plkst. 16.00 līdz 18.00 Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes karavīri un zemessargi organizēs dažādas aktivitātes pārgājiena dalībniekiem, būs iespēja sildīties pie ugunskura un baudīt zupu. Plkst. 19.00 Skrundas novada “Lēnās” pie Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas vietas – Memoriālās sienas – notiks piemiņas pasākums un jaunsargu svinīgais solījums, ko pieņems Jaunsardzes 1. novada nodaļas vadītājs kapteinis Andris Spricis. Pasākumā ar muzikālu programmu piedalīsies vīru folkloras kopa “Vilkači”.

1919. gada 3. martā Rudbāržos sākās Latvijas atbrīvošana pulkveža Oskara Kalpaka vadībā. Pēc nemitīgi zaudētām cīņām pret lieliniekiem un atkāpšanos Kalpaka karaspēks sakopoja spēkus un devās pretuzbrukumā. 3. martu kalpakieši uzskatīja par sākumu visas Latvijas atbrīvošanai.

Ceļu krustojumā, netālu no vietas, kur 1919. gada 3. martā pulkveža Oskara Kalpaka bataljons forsēja aizsalušo Ventu un devās pretuzbrukumā lieliniekiem, 2007. gadā tika atklāta piemiņas vieta brīvības cīnītājiem, ko simbolizē krustcelēs novietots cietokšņa sienas fragments.

Pieminekļa idejas autors un finansētājs ir nīgrandnieks Jānis Blūms. Viņa tēvs, virsleitnants Paulis Blūms vadīja Ventas forsēšanas operāciju 1919. gadā un Kalpaka bataljona Jātnieku rotas sastāvā cēlās pāri Ventai, bet 1941. gadā tika represēts un nošauts Sibīrijā. Jānis Blūms veltījis piemiņas zīmi tēvam un visiem kalpakiešiem.

Zemessardzes 4. Kurzemes brigāde aptver visu Kurzemes novadu un daļu Zemgales novada teritorijas. Brigādes pakļautībā atrodas štābs Kuldīgā, trīs kājnieku bataljoni Liepājā, Dobelē un Ventspilī, viens nodrošinājuma bataljons Kuldīgā un viens kaujas atbalsta bataljons Jelgavā.

Zemessardze ir lielākā Nacionālo bruņoto spēku struktūra un teritoriālās aizsardzības pamats. Zemessardze dod iespēju pilsoņiem brīvprātīgi kalpot savai valstij, rūpējoties par tās drošību un aizsardzību. Zemessardze ir izaicinājums ikvienam pilnveidot sevi, iegūstot jaunas zināšanas, organizēti un saturīgi pavadīt brīvo laiku. Zemessardzē uzņem Latvijas pilsoņus vecumā no 18 līdz 55 gadiem  Informācija par prasībām uzņemšanai Zemessardzē atrodama Zemessardzes mājas lapas www.zs.mil.lv  sadaļā – Pievienojies.

Lai vienkāršotu pieteikšanos dienestam Zemessardzē un veicinātu atgriezenisko saiti ar iedzīvotājiem, interesenti ir aicināti zvanīt uz Zemessardzes vienoto diennakts tālruņa numuru 1811 vai rakstīt uz e-pastu esizemessargs@mil.lv. Vairāk par dienestu Zemessardzē un bataljonu kontaktinformāciju iespējams noskaidrot Zemessardzes mājaslapā   www.zs.mil.lv/.

 

Informāciju sagatavoja:

Guna Pričina

Zemessardzes 4.Kurzemes brigādes štāba

Informācijas daļas galvenā speciāliste

Tālrunis: 26577342; 67209913

guna.pricina@mil.lv