Vidzemē norisināsies militāro mācību “NAMEJS 2022” rudens posms

09/09/2022 - 15:26
Militārās mācības
Information prepared by
Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Informācijas daļa

NEMAJS VIDZEMENo 16. līdz 18. septembrim Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes atbildības teritorijā norisināsies Nacionālo bruņoto spēku militāro mācību “Namejs 2022” rudens posms, lai pārbaudītu un pilnveidotu 2. Vidzemes brigādes vienību gatavību veikt uzdevumus hibrīdapdraudējuma gadījumā. Stiprinot civilmilitāro sadarbību, militārajās mācībās piedalīsies arī civilie partneri no sadarbības organizācijām, tādejādi turpinot attīstīt visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu Latvijā.

Militāro mācību laikā Vidzemes brigādes bataljoni – Zemessardzes 22. kaujas nodrošinājuma, 26., 27., 31. kājnieku un 54. kaujas atbalsta bataljons savās atbildības teritorijās veiks dažādus mācību scenārijā noteiktos uzdevumus. Mācību aktivitātes notiks gan pilsētvidē Valmieras, Cēsu, Alūksnes, Madonas, Ogres, Smiltenes novadā un Limbažos,  gan mežos pie Latvijas–Igaunijas robežas un Strenču apkārtnē.

Zemessardzes 22. kaujas nodrošinājuma bataljona karavīri un zemessargi trenēs aizsardzības operācijas un veiks medicīniskās evakuācijas un pārapgādes uzdevumus. Vingrinājuma laikā tiks trenētas arī izsaukuma procedūras un sadarbība ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu.

Madonas novadā 26. kājnieku bataljons veiks patrulēšanu, reidus un trenēsies apsargāt objektus.
Savukārt, 27. kājnieku bataljons veiks ēkas atbrīvošanas uzdevumus un trenēs procedūras darbībai ar karagūstekņiem. 

Trenējot atbalsta sniegšanu Valsts robežsardzei robežapsardzības uzdevumu veikšanā, 31. kājnieku bataljona zemessargi kopā ar robežsargiem Smiltenes un Alūksnes novadā veiks patrulēšanu un reidus, nosacīto robežpārkāpēju aizturēšanu, ierīkos novērošanas posteņus, izveidos kontrolposteņus un uzstādīs sķēršļus. 
Savukārt, 54. kaujas atbalsta bataljons Ogres novadā veiks patrulēšanu, reidus, ierīkos īslaicīgus kontroles punktus, kā arī vingrinās objektu apsardzi un nostiprinās iemaņas pūļa kontroles nodrošināšanā.

Militāro mācību “Namejs 2022” laikā 18. septembrī Valmieras, Cēsu, Alūksnes, Ogres un Madonas novadā notiks Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rotas un Neatliekamā medicīniskās palīdzības dienesta kopīgo mācību “AUSMA 2022” izspēle. Tajā tiks trenēta brigādes Medicīnas rotas spēja sadarbībā ar  Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu organizēt un koordinēt cietušo evakuāciju uz civilajām ārstniecības iestādēm konvencionālā jeb bruņota konflikta gadījumā. Izspēles laikā Medicīnas rotas karavīri-glābēji cietušo karavīru lomu spēlētājus nodos Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, kas tos nogādās Vidzemes medicīnas iestādēs: Cēsu, Madonas, Ogres, Vidzemes un Alūksnes slimnīcā.

Uzdevumu izpildes laikā Vidzemes teritorijā diennakts gaišajā un tumšajā laikā pārvietosies militārā tehnika, karavīri un zemessargi formas tērpos ar ieročiem. Tiks izmantota mācību munīciju un kaujas imitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību. Tomēr, atrodot mācību vietās nezināmus priekšmetus, tos aizliegts aiztikt vai pārvietot. Militāro mācību laikā tiks ievērotas ugunsdrošības un dabas aizsardzības prasības, un izmantotās teritorijas tiks sakoptas.

Vidzemē militāro mācību “Namejs 2022” rudens posma lauka taktiskajā vingrinājumā piedalīsies vairāk nekā 600 karavīri un zemessargi, atbalstu nodrošinās Valsts policija, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, AS “Latvijas valsts meži”, Valsts robežsardze, pašvaldības un slimnīcas. Pretinieka lomu spēlēs Igaunijas brīvprātīgās līgas Kaitseliit vienības. 

Zemessargi un karavīri trenējas pēc iespējas realitātei pietuvinātos apstākļos, tādējādi nostiprinot savas prasmes aizsargāt savu atbildības teritoriju – savus novadus, pilsētas, pagastus, ciemus.

Zemessardze aicina iedzīvotājus ar izpratni izturēties pret militārajām mācībām valsts teritorijā, jo tās ir vērstas uz mūsu valsts aizsardzības spēju uzlabošanu un reģionālās drošības stiprināšanu. Lūdzam ar izpratni izturēties pret pārvietošanās apgrūtinājumiem, kas radīsies mācību laikā.

Iedzīvotāju ievērībai!

Jau ziņots, ka no 5. septembra līdz 9. oktobrim visā Latvijā notiek Nacionālo bruņoto spēku mācību “Namejs 2022” rudens posms, kura laikā pa Latvijas valsts galvenajiem un reģionālajiem ceļiem pārvietosies Latvijas un sabiedroto valstu karavīri un militārās tehnikas vienības. Mācību uzdevumu izpildes laikā periodiski notiks dažādu militāro gaisa kuģu lidojumi Latvijas gaisa telpā, tostarp zemā augstumā, kā arī kaujas šaušana poligonos.
Aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai par mācību norisi Latvijas novados Latvijas armijas sociālo tīklu kontos, kā arī Nacionālo bruņoto spēku tīmekļa vietnē www.mil.lv, Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Facebook lapā VidzemesBrigādesZemessargi.