"Detonators 2018"

Mācību "Detonators" mērķis ir meklēt un neitralizēt nesprāgušo munīciju, kā arī veicināt savstarpējo sadarbību neitralizēšanas taktikā un procedūrās.

Starptautisko militāro mācību “Detonators 2018” dalībnieki Ādažu poligonā veica mācību laikā Cekulē atrasto sprādzienbīstamo priekšmetu neitralizēšanu.

Militārās mācības “Detonators 2018” norisinājās no 17. līdz 30. septembrim Cekulē, un to laikā tika veikta bijušo munīcijas noliktavu teritorijas Cekulē attīrīšana no sprādzienbīstamiem priekšmetiem.

Mācības organizēja Zemessardzes 54. Inženiertehniskais bataljons un tajās piedalījās vairāk nekā 170 karavīru no Albānijas, ASV, Beļģijas, Dānijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Luksemburgas, Polijas un Vācijas bruņotajiem spēkiem.

Cekules munīciju noliktava tika izmantota militārām vajadzībām laikā no 1920. līdz 1995. gadam. Liels skaits munīcijas vienību tika izmētāts apkārtnē Otrā Pasaules kara laikā, kad PSRS armijas partizāni uzspridzināja šīs noliktavas. Šobrīd 240 hektāru lielā teritorija joprojām ir viens no lielākajiem ar nesprāgušo munīciju piesārņotajiem objektiem Latvijā.

Kopš 1994. gada notiek teritorijas virsmas attīrīšana no nesprāgušās munīcijas un ik gadu nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālisti atrod un neitralizē vairākus simtus sprādzienbīstamu priekšmetu.