"Zobens" 2016

2016.gada septembra beigās, Latgalē tika organizēts 2. Zemessardzes novada lauka taktiskais vingrinājums «Zobens 2016», kurā piedalījās zemessargi un karavīri no visiem 2.Zemessardzes novada bataljoniem, Sauszemes spēku kājnieku brigādes mehanizētā vienība ar kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņutehniku CVR(T), Valsts Robežsardzes koledžas kadeti un Valsts Robežsardzes Aviācijas pārvalde, kā arī zemessargi no Lietuvas KASP un «Atlantic Resolve» operācijā Latvijā dienošie ASV 173. gaisa desanta brigādes karavīri, kopumā ap 1000 dalībnieku, 200 transporta vienību un 7 helihopteri.

Paralēli notika arī rezerves karavīru apmācība, kur mācību “Zobens 2016” aktīvajā fāzē rezerves karavīri tika integrēti Bataljona kaujas grupas štābā atbilstoši savai kompetencei.
      
Bataljona kaujas grupa izstrādāja plānu un īstenoja aizsardzības un aizkavēšanas operācijas. Savukārt ASV desanta rotas karavīri izpildīja kaujas patrulēšanas un pretslēpņu taktikas uzdevumus. 

Mācību izpilde un paraugdemonstrējumi notika Rēzeknes apkārtnē, arī privātīpašumos, kur pirms tam tika veikti arī saskaņošanas darbi ar zemes īpašniekiem. Zemes īpašnieku atsaucība un pretimnākšana ir ļoti liels atbalsts un lielisks piemērs civilmilitārajai sadarbībai. Valsts policija nodrošināja sabiedrisko kārtību un drošību uz Valsts ceļiem.

Militāro vienību galvenie uzdevumi ir uzturēt pastāvīgu kaujas gatavību un paaugstināt vienību kaujas spējas, lai, nepieciešamības gadījumā, veiktu Valsts teritorijas aizsardzību.

Ikdienā intensīvi notiek karavīru, zemessargu militārā apmācība - tiek apgūtas lauka kaujas iemaņas, kaujas šaušana, pirmā medicīniskā palīdzība, topogrāfija, ierindas un sakaru mācības, objektu apsardze un aizsardzība, auto vadīšana, kā arī notiek speciālistu - sakaru speciālistu, sanitāru, snaiperu, ložmetējnieku, granātmetēju un automātisko granātšāvēju operatoru, kā arī bezatgrūdes prettanku ieroču apkalpju speciālistu - apmācība.

Visas karavīru, zemessargu, robežsargu gūtās iemaņas un zināšanas veiksmīgi tika pielietotas militārajās mācībās “Zobens 2016”, tādā veidā stiprinot aizsardzības spējas un pilnveidojot Zemessardzes savstarpējo sadarbību ar sabiedroto spēku vienībām, Valsts Robežsardzi un Iekšlietu ministrijas struktūrvienībām.

Mācību viesu dienas ietvaros visi interesenti varēja vērot kauju vairākās mācību pozīcijās, kur viena no pozīcijām bija paredzēta tieši viesu informēšanai par mācību norisi. Mācības apmeklēja arī aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, valsts sekretārs Jānis Garisons, Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Ainārs Ozoliņš, Lietuvas Zemessardzes komandieris pulkvedis Arturas Jasinskas. 

2.Zemessardzes novada komandieris pulkvežleitnants Ervīns Kopeika: “Vēlos vēlreiz pateikties visiem par atbalstu un sadarbību, kas veidojās šo mācību laikā, kā arī sapratni un pretimnākšanu no civiliedzīvotājiem. Šīs bija lielākās šī gada 2.Zemessardzes novada mācības. Pēc lauka taktiskā vingrinājuma es pārliecinājos, ka mēs visi kopā esam liels spēks un turpinot iesākto darbu, mēs attīstīsimies vēl vairāk un sasniegsim vēl augstākus mērķus. Jūtos gandarīts par paveikto un sasniegtajiem rezultātiem šo mācību laikā.”