Zemessardzes patruļa 2016

No 2. līdz 4. septembrim tika organizēts Zemessardzes tradicionālais starptautiskais militārais vingrinājums “Zemessardzes patruļa”. Šī bija 24. reize, kad Zemessardzes vienību komandas pulcējās kopā ar uzaicinātajām Nacionālo bruņoto spēku vienību komandām, ārzemju viesu komandām un Jaunsardzes komandām, lai sacenstos par labākās komandas godalgu. Šogad vingrinājumā piedalījās 47 komandas.
 
2. septembra agrā rītā pie jauniešu centra “Ideja” notika vingrinājuma atklāšana, vēlāk jau komandas devās dienas uzdevumos. Vingrinājuma otrā daļa tika uzsākta 2. septembra vakarā plkst. 22.00, kad pirmā komanda devās trasē.
 
Šogad starptautiskā vingrinājuma kopējā distance bija aptuveni 30 km, kurā tika izvietoti 16 kontrolpunkti ar dažādām grūtības pakāpēm. Vingrinājuma noteikumi noteica, ka komandai, četru dalībnieku sastāvā, atrodoties nosacītā pretinieka teritorijā, jāveic dažādi militārie uzdevumi. Patruļas uzdevumu specifika tika veidota tā, lai izturība un fiziskā slodze nav galvenais pozitīva rezultāta rādītājs. Patruļas galvenās tēmas bija stacionārā šaušana, granātas, naža mešana, teorētiskie testi par vēsturi un militāro tehniku, topogrāfijas uzdevumi, militārās vadības testi, ieroču izjaukšana - salikšana, izdzīvošanas pamati, alpīnisma uzdevumi, novērošanas postenis, ūdens šķēršļa pārvarēšana, sakaru procedūras, ātrumposms, nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas uzdevumi, medicīna, kā arī pašā noslēgumā bija grūtākais pārbaudījums – šķēršļu josla.
 
Kapteinis Sotņikovs par trasi teica: “Veidojot šo vingrinājumu gribēju panākt efektu, lai dalībniekiem būtu interesanti piedalīties, bet tajā pašā laikā nezustu arī pārsteiguma moments. Visām šīm darbībām ir arī loģisks pamatojums un arī lietderība, kas var noderēt arī nākotnē, ne tikai kādās mācībās, bet arī civilajā dzīvē.”
Dānijas komandas pārstāvis augstākais virsseržants Robert Sichlau Orum atzina: “Kad mūsu komanda finišēja pirmā, mēs pāragri sapriecājāmies, ka šī būs mūsu uzvara, jo, kā izrādās, ir tik daudz dažādu nianšu, kas ietekmē rezultātu. Pirms braukšanas mēs gatavojāmies, bet acīmredzot par maz. Lai arī šī nav mūsu pirmā pieredze dalībai Latvijas sacensībās, katru gadu uzķeramies uz kādu jaunu tēmu, pie kā jāpiestrādā uz nākotni. Bet noteikti, mēs piedalīsimies arī turpmāk, visā visumā esam apmierināti ar dalību un iegūto 20. vietu, manā izpratnē viss ir labi, kas ir augstāks par pēdējo vietu.”
 
Svētdienas agrā rītā visi patruļas dalībnieki pulcējās pie jauniešu centra “Ideja”, lai Zemessardzes orķestra pavadībā, piedalītos svinīgajā gājienā cauri Pļaviņām un piedalītos apbalvošanas ceremonijā, kur ar savu klātbūtni pagodināja aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, Zemessardzes komandieris Ainārs Ozoliņš, kā arī Pļaviņu novada domes priekšsēdētāja Gunta Žilde. Noslēguma ceremonijā tradicionāli Zemessardzes orķestris atskaņoja un koris dziedāja dalībvalstu himnas, tika atskaņota arī Zemessardzes himna “Esmu zemessargs”.  Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Ainārs Ozoliņš: “Zemessardze ir liela un stipra vienība, vienmēr to esmu zinājis un šobrīd, esot Zemessardzes komandiera amatā, jūtos arī lepns par to.  Šodien stāvot šeit, jūsu priekšā, vēlos pateikties par to, ka ticat Zemessardzei, esat kopā un vienoti komandas garā.”

Absolūtajā kopvērtējumā uzvaru izcīnīja Zemessardzes Studentu bataljona komanda (kaprālis Rihards Rušenieks, vecākais zemessargs Rojs Razums, vecākais zemessargs Gatis Miļūns, vecākais zemessargs Kaspars Zudrags), otro vietu izcīnīja Zemessardzes 55. kājnieku bataljona komanda (kaprālis Raivis Krasovskis, vecākais zemessargs Viktors Suraks, vecākais zemessargs Uldis Borskis, zemessargs Reinis Miglāns), savukārt trešajā vietā ierindojās Nacionālās aizsardzības akadēmijas komanda (kaprālis Aleksis Ozoliņš, dižkareivis Aleksis Ozoliņš, dižkareivis Uldis Andruškēvičs, dižkareivis Jānis Graudužis). Arī jaukto komandu konkurencē uzvaru guva Zemessardzes Studentu bataljona komanda (kaprāle Laura Jansona, kaprāle Inga Kjakste, vecākais zemessargs Valdis Kalniņš, zemessargs Jānis Lūsis), otro vietu  – Sauszemes spēku 1. mehanizētā kājnieku bataljona komanda (virsleitnants Igors Sičiks, leitnants Uldis Majors, leitnante Sintija Mudele, dižkareive Linda Bekusova) un trešo - Zemessardzes 22. kājnieku bataljona komanda (seržants Gatis Zvaigzne, vecākais zemessargs Māris Prauliņš, zemessardze Sanita Atslēga, zemessardze Genovefa Galauliņa). Zemessardzes vērtējuma līderi bija Zemessardzes Studentu bataljona vīriešu komanda, Zemessardzes 55. kājnieku bataljona komanda un Zemessardzes Studentu bataljona jauktā komanda. Savukārt Jaunsardzes vērtējumā pirmo vietu izcīnīja Balvu jaunsargu komanda, Rīgas jaunsargu komanda un Aglonas jaunsargu komanda.

Šī gada tituls „Dzelzs karavīrs” un ceļojošais kauss tika piešķirts karavīram, kurš piedalījies gandrīz visās “Zemessardzes patruļās”, organizējis šo vingrinājumu, kā arī izcīnījis godalgotas vietas – Zemessardzes 22. kājnieku bataljona virsleitnants Aigars Savickis: “Patruļa bija samērā grūta, daudz ūdens šķēršļu, bet interesanti, kā, kurā brīdī mēs reaģējam, sastrādājamies, pieņemam pārdomātus, nepārdomātus lēmumus. Es tik daudzus gadus esmu piedalījies šajā vingrinājumā, bet katru gadu ir kaut kas savādāks. Man ļoti patika šī gada vingrinājuma organizatoriskā puse, tā kā pats esmu arī to darījis, es redzēju un jutu milzīgo darbu, ko ir ieguldījis Zemessardzes 55. kājnieku bataljons, īpaši kapteinis Aleksandrs Sotņikovs.”