Noslēgušās izaicinošās divu dienu kibermācības “Cyber Autumn 2023”

17.11.2023
Militārās mācības
Informāciju sagatavoja
Zemessardzes Kiberaizsardzības vienība

Novembris sākās ar Zemessardzes Kiberaizsardzības vienības rīkotajām starptautiskajām mācībām "Cyber Autumn 2023" - izaicinājumu, kurš pārbaudīja mācību dalībnieku prasmes kiberdrošības jomā un deva iespēju iegūt jaunas zināšanas un iemaņas.

Mācībās, kuras norisinājās divu dienu garumā, Latvijas zemessargiem pievienojās kolēģi no Igaunijas, kā arī sabiedrotie no Kanādas un Spānijas bruņotajiem spēkiem. Kopumā mācībās piedalījās 52 dalībnieki, kuri bija sadalījušies astoņās komandās, kuras, saskaņā ar mācību scenāriju, secīgi veica dažādus uzdevumus, kuru sarežģītība tika kāpināta ar katru nākamo uzdevumu. Uzdevumi tika izstrādāti, lai nodrošinātu, ka mācību poligons  būtu iespējami pietuvināts reāliem interneta un lokālo datortīklu vides apstākļiem, ņemot vērā dažādus iespējamos kiberuzbrukumu veidus dator sistēmām un programmām.

Uzdevumi deva iespēju katram pārbaudīt savus spēkus komandas darbā, pārbaudīt savas prasmju robežas, izmantot esošās un iegūt jaunas zināšanas. Šoreiz nācās domāt ne tikai par savas kiber vides aizsardzību, bet arī padomāt no uzbrucēja pozīcijām – bija gan jāatrod ievainojamības pretinieku datorsistēmās, gan jāveic  informācijas vākšana un analīze par oponentu, lai saprastu, kurš spēles pretinieks ir pieļāvis kiberdrošības kļūdas, kuras var tikt izmantotas viņa aizsardzības spēju vājināšanai.

Šī izaicinājuma rezultāts parādīja, ka Latvijas zemessargi spēj ļoti veiksmīgi sadarboties ar sabiedroto spēkiem – visātrāk visus uzdevumu paveica tieši tā komanda, kurā bija apvienoti trīs valstu spēki – Latvijas, Kanādas un Spānijas apvienotā komanda. Nākamie ātrākie izrādījās Latvijas Zemessardzes Elektromagnētiskās karadarbības grupa, savukārt ar trešo labāko rezultātu mācības beidza Igaunijas partneru komanda.

Latvijas Zemessardzes Kiberaizsardzības vienība regulāri organizē kiberuzbrukumu novēršanas mācības, lai veicinātu kiber jomas speciālistu zināšanas, lai gan individuāli, gan kolektīvi Latvijas kibertelpa būtu vēl efektīvāka un drošāka.  

Papildus informācija par to kā pievienoties  Zemessardzes Kiberaizsardzības vienībai pieejama Zemessardzes mājas lapā: https://www.zs.mil.lv/lv/zemessardzes-kiberaizsardzibas-vieniba

zemessargi