Visā Latvijā notiek Zemessardzes militārās mācības “Zobens 2019”

08.09.2019
Militārās mācības
Informāciju sagatavoja
Zemessardzes štābs

No 9. līdz 29. septembrim Nacionālo bruņoto spēku militāro mācību cikla “Namejs 2019” ietvaros visā Latvijas teritorijā notiks šī gada lielākās Zemessardzes militārās mācības “Zobens 2019”, kuru laikā tiks vērtētas vienību spējas pildīt valsts aizsardzības uzdevumus.

,,Mācības “Zobens 2019” ir ikgadējs gada noslēguma vingrinājums Zemessardzes brigādēm, kura laikā vienības trenēsies pildīt Valsts aizsardzības plānā paredzētos uzdevumus dažādas intensitātes un scenāriju situācijās.  Mācības  ir atskaites punkts, kad mēs novērtēsim gada apmācību procesā apgūtās zināšanas un prasmes. Mācību laikā vienību  uzdevumu izpildes procesā integrēsim arī šī gada laikā saņemto tehniku un ekipējumu,” uzsver Zemessardzes komandieris pulkvedis Egils Leščinskis.

Mācību mērķu sasniegšanā Zemessardzes vienības sadarbosies ar novadu pašvaldībām, Valsts policiju un Valsts robežsardzi, kā arī ar Igaunijas un  Lietuvas bruņoto spēku karavīriem.

Militāro mācību cikla aktīvā fāze norisināsies ne tikai Ādažu poligonā un reģionālajos poligonos, bet arī Rīgā un Pierīgā, Bauskā, Vidzemē no Viļakas līdz Cēsīm, Latgalē no Kārsavas līdz Aizkrauklei, Kurzemē no Ventspils līdz Dundagai.

Jau ziņots, ka no 12. augusta līdz 6. oktobrim, Latvijā notiek Nacionālo bruņoto spēku militāro mācību cikls “Namejs 2019”, lai pārbaudītu un pilnveidotu vienību gatavību izvērsties valsts aizsardzības uzdevumu izpildei kā patstāvīgi, tā arī kolektīvās aizsardzības sistēmas ietvaros.

Militāro mācību ciklā “Namejs 2019” vienotā scenārijā apvienotas Nacionālo bruņoto spēku vienību rudens lauka taktiskās mācības, tostarp Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes militārās mācības “Sudraba bulta”, Zemessardzes brigāžu mācības “Zobens”, Gaisa spēku mācības “Gaisa dūre”, Jūras spēku mācības “Flotex”, Mācību pavēlniecības mācības “Wise Adder”, Štāba bataljona mācības “Zibens” un Militārās policijas mācības “Kodols”.

Militāro mācību ciklā “Namejs 2019” piedalās Latvijas un sabiedroto spēku karavīri un zemessargi, rezerves karavīri, brīvprātīgie rezervisti, Aizsardzības ministrijas darbinieki un Iekšlietu ministrijas struktūru personāls – policisti un robežsargi.

Militāro mācību cikla aktīvā fāze norisinās ne tikai Ādažu poligonā un reģionālajos poligonos, bet arī Rīgā un Pierīgā, Lielvārdē, Jēkabpilī, Skrundā, no Viļakas līdz Cēsīm, no Kārsavas līdz Aizkrauklei, no Ventspils līdz Dundagai un Baltijas jūrā.  Militāro mācību cikla uzdevumi tiek veikti uz iepriekš saskaņotiem valstij un pašvaldībām, kā arī juridiskām un privātām personām piederošas zemes īpašumiem.

Pārliecība par tautas pašaizsardzības organizācijas nepieciešamību radās 1991. gada barikāžu dienās. Šo gadu laikā Zemessardze ir izveidojusies par skaitliski lielāko Nacionālo bruņoto spēku struktūru un valsts aizsardzības pamatu. Zemessardze dod iespēju Latvijas Republikas pilsoņiem brīvprātīgi kalpot savai valstij, rūpējoties par tās drošību.

Šodien Zemessardzi veido četras Zemessardzes brigādes – Zemessardzes 1. Rīgas brigāde ar pieciem bataljoniem un brigādes štābu Rīgā, Zemessardzes 2. Vidzemes brigāde ar pieciem bataljoniem un novada štābu Valmierā, Zemessardzes 3. Latgales brigāde ar pieciem bataljoniem un novada štābu Rēzeknē, kā arī  Zemessardzes 4. Kurzemes brigāde ar pieciem bataljoniem un novada štābu Liepājā.

Zemessardzē uzņem Latvijas pilsoņus, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu, bet nav vecāki par 55 gadiem. Informācija par prasībām uzņemšanai Zemessardzē ir atrodama Zemessardzes mājas lapas www.zs.mil.lv sadaļā – Pievienojies.

 

Uzzini vairāk par pieteikšanos Zemessardzei:

 Zvani:  1811

 Raksti: esizemessargs@mil.lv

 Ieskaties: www.zs.mil.lv

 

Iedzīvotāju ievērībai!

 

Militāro mācību un vingrinājumu laikā pa autoceļiem pārvietosies gan Latvijas, gan sabiedroto spēku militārā tehnika. Militārās tehnikas kolonnas pavadīs Pārvietošanas kontroles grupas. Tuvojoties militārās tehnikas kolonnai, bruņotie spēki aicina autovadītājus ievērot ceļu satiksmes noteikumus un netraucēt kolonnu kustību, piemēram, mēģinot to apdzīt.

Mācību scenārija izpildes laikā tiks lietota mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību, tomēr, ja tāda tiek atrasta, to nedrīkst aiztikt.

Aicinām iedzīvotājus neuztraukties, redzot karavīru un zemessargu pārvietošanos pa ielām, ceļiem un  mežiem, tehnikas un cita veida aprīkojuma izvēršanu un pozīciju ieņemšanu. Lūdzam ar sapratni izturēties pret iespējamajiem satiksmes kustības īslaicīgiem apgrūtinājumiem, kas var rasties sakarā ar militārās tehnikas pārvietošanos pa autoceļiem vai īslaicīgu kontrolpunktu un pārvietojamo šķēršļu izvietošanu. Šie šķēršļi nepiesārņo vidi un nebojā infrastruktūru. Teritorijas pēc mācībām tiks sakoptas.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Zemessardzes štābs

Tālrunis: 67335980

E-pasts: zemessardze@mil.lv