Zemessardze aicina uz 30. gadadienas svinībām Jelgavā

22.07.2021
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
Zemessardze

Sestdien, 21. augustā, no plkst. 12.00 līdz 17.00 Jelgavā notiks Zemessardzes 30. gadadienas svinības, kurās paredzēta militārā parāde, koncertuzvedums “Mūsu zeme. Mūsu tauta” un Zemessardzes vienību militārās tehnikas, ieroču un ekipējuma izstāde.  

Militārā parāde sāksies plkst. 12.00 ar Valsts augstāko amatpersonu uzrunām Hercoga Jēkaba laukumā. Parāde no Hercoga Jēkaba laukuma virzīsies pa Lielo ielu līdz Lielupes pļavai pretī Jelgavas pilij. Parādi komandēs Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Egils Leščinskis, un tā būs vērienīgākā Zemessardzei veltītā parāde kopš Zemessardzes dibināšanas. Parādē piedalīsies aptuveni 1500 karavīru un zemessargu no visām četrām Zemessardzes brigādēm – 1. Rīgas brigādes, 2. Vidzemes brigādes, 3. Latgales brigādes un 4. Kurzemes brigādes, kā arī karavīri un zemessargi no Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes 3. bataljona, Gaisa spēkiem un Militārās policijas. Atbalstu sniegs Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljona un Nodrošinājuma pavēlniecības karavīri. Kaimiņvalstis pārstāvēs viesi no Lietuvas brīvprātīgās militārās organizācijas KASP (“Krašto apsaugos savanorių pajėgos”) un Igaunijas Zemessardzes jeb brīvprātīgās Aizsardzības līgas “Kaitseliit”.

Parādē piedalīsies aptuveni 100 militārās tehnikas vienības, kas tiek izmantotas Zemessardzes vienībās dažādu uzdevumu veikšanai. Muzikālo noformējumu nodrošinās Zemessardzes orķestris, Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris un Jūras spēku orķestris.

No plkst. 14.00 līdz 16.00 Jelgavas pils pagalmā notiks koncertuzvedums “Mūsu zeme. Mūsu tauta”. Tā vēstījums balstīts uz to, ka Zemessardze nav tikai patriotisms, pienākums vai pārliecība. Tā ir domāšana, kas pāriet no paaudzes paaudzē. Tas ir Latvijas kods, kas ir latviešu tautā – vajadzība sargāt savu zemi un savu tautu.

Koncertuzvedumā iesaistīti tie Zemessardzes mūzikas un mākslas spēki, kuri vienmēr ir klāt gan Zemessardzes svētkos, gan ikdienā, radot to neredzamo tiltu starp ikvienu no sabiedrības un Latvijas profesionālajiem sargiem. Tie ir mūziķi, aktieri un citi mākslinieki, kuri no muzicēšanas brīvajā laikā nēsā Zemessardzes formas tērpu un apzinās – ja vajadzēs, es iešu sargāt savu zemi.

Koncertuzvedumā piedalīsies Zemessardzes orķestris, Zemessardzes koris “Stars”, Zemessardzes deju kopa “Bramaņi”, atzinību ieguvušie solisti – zemessargi Luīze Krasta, Jānis Igaunis un Atis Ieviņš, solisti Antra Stafecka un Jānis Stībelis, ar kuriem orķestrim bijusi veiksmīga sadarbība jau iepriekš, kā arī repa mākslinieks R.2.R.S., kurš pārstāv repa apvienību “Kreisais Krasts”, bet ikdienā ir Militārās policijas karavīrs. Mākslinieciskais vadītājs – Nacionālo bruņoto spēku galvenais diriģents un Zemessardzes orķestra priekšnieks kapteinis Andis Karelis. Koncertuzveduma režisors – Valdis Pavlovskis.

Ieeja ar bezmaksas ielūgumiem, kurus varēs saņemt elektroniski biļešu tirdzniecības platformā “Biļešu paradīze”.

No plkst. 14.00 līdz 17.00 Lielupes pļavā pretī Jelgavas pilij būs iespēja aplūkot Zemessardzes vienību militārās tehnikas, ieroču un ekipējuma izstādi un labvēlīgos laika apstākļos – izpletņlēcēju grupas nolaišanos. Katra Zemessardzes brigāde un Kiberaizsardzības vienība veidos vienu stendu, kurā gan aplūkot un izmēģināt ekipējumu, gan arī piedalīties nelielās sacensībās.

Zemessardzes 1. Rīgas brigāde apmeklētājus iepazīstinās ar aizsardzības pret masu iznīcināšanas ekipējumu – ķīmiskās, radioloģiskās un bioloģiskās izlūkošanas ekipējumu, meteo staciju, aizsargtērpiem, gāzmaskām, elpošanas aparātiem un robotizēto izlūkošanas tehniku.

Zemessardzes 2. Vidzemes brigāde piedāvās iespēju iejusties nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālistu dienesta uzdevumu izpildes un militārās medicīnas specifikā, vērojot un līdzdarbojoties, kā arī piedāvās sportiskas aktivitātes.

Zemessardzes 3. Latgales brigāde aicinās izmēģināt maskēšanās līdzekļus un individuālo ekipējumu, kuru zemessargi izmanto dienesta uzdevumu veikšanai, piedalīties mērķu identifikācijas stafetē. Zemessardzes 4. Kurzemes brigāde, kurā ietilpst arī Jelgavā izvietotais Zemessardzes 52. kaujas atbalsta bataljons,  iepazīstinās ar Zemessardzē izmantotajiem šaujamieročiem.

Tāpat īpašu stendu būs sagatavojusi arī Valsts policija.

Visu Zemessardzes brigāžu stendos būs apskatāma arī militārā tehnika, ko zemessargi izmanto dažādu uzdevumu veikšanai.

2021. gada 23. augustā apritēs 30 gadi kopš dibināta Latvijas Republikas Zemessardze. Zemessardze ir skaitliski lielākā Nacionālo bruņoto spēku vienība un valsts aizsardzības pamats. Šodien vairāk nekā 8300 pašaizliedzīgu Latvijas pilsoņu no savas pamatnodarbošanās – darba vai studijām – brīvajā laikā jau ir apguvuši un turpina pilnveidot prasmes un iemaņas, kas nepieciešamas mūsu valsts aizsardzībai. Zemessargi pilda ne tikai militārus uzdevumus, bet arī veic visai sabiedrībai svarīgus uzdevumus, piemēram, sniedz atbalstu pazudušu cilvēku meklēšanā, iznīcina sprādzienbīstamus priekšmetus, piedalās glābšanas darbos, dzēš ugunsgrēkus, novērš plūdu radītās sekas.

Iedzīvotāju ievērībai!

Parādes dalībnieku un militārās tehnikas ierašanās Jelgavā plānota no 18. augusta un turpināsies līdz 20. augustam pa koplietošanas ceļiem un dažādos laikos, ievērojot ceļu satiksmes noteikumus un pēc iespējas netraucējot satiksmi. Zemessardze lūdz ar izpratni izturēties pret īslaicīgiem satiksmes traucējumiem, kas var rasties, pārvietojoties lielākai transporta līdzekļu kolonnai, ko pavadīs Militārā policija.

Lūgums būt saprotošiem, sociāli atbildīgiem un sekot valstī noteiktajām epidemioloģiskās drošības pasākumu aktualitātēm un izmaiņām. Aktuālā informācija būs pieejama: www.zs.mil.lv un Jelgavas pilsētas tīmekļvietnē www.jelgava.lv.

Pasākumu laikā tiks veikta fotografēšana un filmēšana, un sagatavotais materiāls būs apskatāms Aizsardzības ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku sociālo mediju kontos.