Zemessardzes 1. Rīgas brigāde piedalās militāro mācību ciklā “Namejs 2020”

18.09.2020
Militārās mācības
Informāciju sagatavoja
Zemessardzes 1.Rīgas brigādes Informācijas daļa

No 21. līdz 27. septembrim Zemessardzes 1. Rīgas brigādes atbildības teritorijā – Rīgā, Jūrmalā, Babītes, Olaines, Mārupes, Ķekavas, Baldones, Iecavas, Vecumnieku, Bauskas, Stopiņu, Salaspils, Garkalnes, Carnikavas, Ādažu, Ropažu un Rundāles novados - notiks Nacionālo bruņoto spēku militāro mācību cikls “Namejs 2020”. Mācību ietvaros Zemessardzes 1. Rīgas brigādes karavīri un zemessargi veiks patrulēšanu, ierīkos slēpņus, patruļbāzes un kontrolpunktus, kā arī veiks citus mācību uzdevumus. Šogad to papildinās arī neplānotā kaujas gatavības pārbaude, kuras ietvaros trīs dienu laikā bez iepriekšējas brīdināšanas un gatavošanās tiks apzinātas brigādes spējas mobilizēt nepieciešamos cilvēkresursus potenciālām krīzes situācijām.

Jau 20. septembrī militāro mācību ietvaros Rīgā ieradīsies Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupa, lai trenētu vienību sadarbību un savietojamību.  

Pirmdien, 21. septembrī Zemessardzes 17. kaujas atbalsta bataljona teritorijā uz mācībām ieradīsies Zemessardzes 1. Rīgas brigādes rezerves karavīri, kuri mācību noslēguma fāzē tiks integrēti uzdevumu izpildei brigādes bataljonos.

No otrdienas, 22. septembra sāksies militāro mācību cikla aktīvā fāze, kas norisināsies ārpus militāriem objektiem, lai mācību uzdevumu iespējami pietuvinātu reālajai situācijai. Militāro mācību cikla uzdevumi tiks veikti uz iepriekš saskaņotiem valstij un pašvaldībām, kā arī juridiskām un privātām personām piederošiem zemes īpašumiem, lai stiprinātu civilmilitāro sadarbību un visaptverošas valsts aizsardzības principu iedzīvināšanu.

No piektdienas, 25. septembra darbību uzsāks divas mobilās medicīniskās palīdzības sniegšanas teltis Rīgā, kurās tiks trenētas Medicīnas rotas personāla saskaņotas darbības krīzes gadījumā.

Svētdien, 27. septembrī paredzēts noslēgums Zemessardzes 1. Rīgas brigādes dalībai militāro mācību ciklā “Namejs 2020”.

“Militāro mācību cikls “Namejs” ir vērienīgākās un komplicētākās militārās mācības Latvijā gan no operāciju dažādības un intensitātes, gan iesaistīto resursu viedokļa. Katra militāro mācību diena “Namejs 2020” ietvaros un katrs atsevišķais uzdevums ir daļa no lielāka plāna, kurā ikviens zemessargs ar savu laiku un enerģiju sniegs ieguldījumu mūsu valsts drošības stiprināšanai. Šīs mācības atšķirsies no citām ar neplānoto kaujas gatavības pārbaudi, kas būs ne tikai nozīmīgs tests brigādes spēju apzināšanai, bet arī katra brigādes zemessarga gatavībai reaģēt uz negaidītām situācijām. Pati dzīve mums jau māca, ka krīzes pienāk bez brīdinājuma, tāpēc zemessargiem jārāda priekšzīme un jābūt gataviem jebkurā brīdī atsaukties uz savu komandieru pavēli, ja to pieprasa valsts un tautas kopējās intereses,” uzsver 1. Rīgas brigādes komandieris pulkvežleitnants Aivars Krjukovs.

Namejs 2020

Jau ziņots, ka no 15. augusta līdz 4. oktobrim, visā Latvijā norisināsies Nacionālo bruņoto spēku militāro mācību cikls “Namejs 2020”, lai pārbaudītu un pilnveidotu vienību gatavību izvērsties valsts aizsardzības uzdevumu izpildei kā patstāvīgi tā arī kolektīvās aizsardzības sistēmas ietvaros.

Militāro mācību ciklā “Namejs 2020”  vienotā scenārijā apvienotas Nacionālo bruņoto spēku vienību rudens lauka taktiskās mācības, tostarp Mācību vadības pavēlniecības mācības “Wise Adder”, Nodrošinājuma pavēlniecības mācības “LOGEX/RSOMEX”, Jūras spēku mācības “Flotex”, Zemessardzes brigāžu mācības “Zobens”, Štāba bataljona mācības “Zibens”, Gaisa spēku mācības “Gaisa dūre”, Militārās policijas mācības “Kodols” un Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes militārās mācības “Sudraba bulta”. 

Militāro mācību cikla “Namejs 2020” uzdevumi ir izvērtēt un pilnveidot Bruņoto spēku komandvadības sistēmu, stiprināt sadarbību starp vienībām,  Iekšlietu ministrijas struktūrām un pašvaldībām, pārbaudīt un pilnveidot apgādes jautājumus, kā arī pārbaudīt un pilnveidot gaisa un sauszemes operāciju integrācijas procedūras. 

Mācībās piedalās Latvijas un sabiedroto spēku karavīri, zemessargi un rezerves karavīri, kā arī Aizsardzības ministrijas darbinieki un Iekšlietu ministrijas struktūru personāls. Mācību laikā tiek pārbaudīta un pilnveidota vienību gatavība izvērsties valsts aizsardzības uzdevumu izpildei patstāvīgi un kolektīvās aizsardzības sistēmas ietvaros. 

Zemessardzes 1. Rīgas brigāde atgādina, ka saskaņā ar likumu, darba devēju pienākums ir izmaksāt atlīdzību, ja darbinieks ne ilgāk kā piecas darba dienas pēc kārtas kalendāra gada laikā neveic darbu sakarā ar zemessargu kolektīvo apmācību, piemēram, piedaloties militāro mācību ciklā “Namejs 2020”. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nacionālie bruņotie spēki darba devējam kompensē darbiniekam izmaksāto atlīdzību. Aicinām darba devējus rast iespējas gan uz mācību cikla “Namejs 2020” laiku, gan neplānotajām kaujas gatavības pārbaudēm 72 stundu garumā atbrīvot no darba (amata) pienākumu pildīšanas vai mācībām (studijām). 

Iedzīvotāju ievērībai!

Mācību un vingrinājumu laikā pa autoceļiem pārvietosies gan Latvijas, gan sabiedroto bruņoto spēku militārā tehnika, bet gaisa telpā lidos militārās lidmašīnas un helikopteri. 

Tuvojoties militārās tehnikas kolonnai, aicinām autovadītājus ievērot ceļu satiksmes noteikumus un netraucēt kolonnu kustību.

Mācības notiks iepriekš ar īpašniekiem saskaņotās vietās, un scenārija izpildes laikā tiks lietota mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību, tomēr, ja tāda tiek atrasta, to nedrīkst aiztikt.

Aicinām iedzīvotājus izturēties ar sapratni, redzot karavīru un zemessargu pārvietošanos pa ielām, ceļiem un  mežiem, tehnikas un cita veida aprīkojuma izvēršanu un pozīciju ieņemšanu, kā arī būt iecietīgiem pret iespējamajiem satiksmes kustības īslaicīgiem apgrūtinājumiem, kas var rasties sakarā ar militārās tehnikas pārvietošanos pa autoceļiem vai īslaicīgu kontrolpunktu un pārvietojamo šķēršļu izvietošanu. Šie šķēršļi nepiesārņo vidi un nebojā infrastruktūru. Teritorijas pēc mācībām tiks sakoptas.

Latvijas gaisa telpā militāro gaisa kuģu lidojumi notiek tikai normatīvajos aktos noteiktajā augstumā un ātrumā, līdz ar to radītais troksnis ir īslaicīgs un nenodara kaitējumu cilvēkam un īpašumam. 

Iespēju robežās operatīvā informācija par Nacionālo bruņoto spēku un sabiedroto aktivitātēm ir pieejama bruņoto spēku Twitter profilā @Latvijas_armija, Facebook lapā @Latvijasarmija, kā arī regulāro spēku un Zemessardzes vienību sociālo tīklu profilos.

Informatīvais tālrunis iedzīvotājiem: +371 27886232 

Zemessardze ir lielisks piemērs Latvijas pilsoņu brīvprātīgai iesaistei mūsu valsts aizsardzībā, kas ir visas mūsu sabiedrības kopēja atbildība. Zemessardze – tā ir iespēja ikvienam Latvijas pilsonim saliedētā komandā ne tikai apgūt militārās pamatiemaņas, bet arī iegūt noderīgas zināšanas un prasmes, kas nepieciešamas, lai krīzes situācijā aizsargātu savu ģimeni un aizstāvētu Latviju. Vienlaikus dienests Zemessardzē ir iespēja uzlabot savu vispārējo fizisko sagatavotību, veselību un paplašināt savu redzesloku, piedaloties militārajās mācībās gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Zemessardzē nešķiro pēc tautības, izglītības, specialitātes vai pieredzes. Kandidātam ir jābūt Latvijas pilsonim no 18 līdz 55 gadiem ar valsts valodas zināšanām vismaz vidējā (B1) līmenī, bez kriminālās sodāmības, atbilstošu veselības stāvokli un fizisko sagatavotību. Pieteikuma iesniegšanai kandidātam jāsazinās ar dzīves vai studiju vietai tuvāko Zemessardzes vienību, zvanot uz tālruņa numuru 1811, rakstot uz e-pasta adresi esizemessargs@mil.lv vai personīgi ierodoties vienībā. Uzzini vairāk tīmekļvietnē www.zs.mil.lv!

Būt gatavam rītdienai nozīmē visu uzsākt šodien. Esi savas zemes sargs – stājies Zemessardzē!