Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes štāba ēkā atklāj Vairogu zāli un vēsturisku ekspozīciju

15.11.2022
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes Informācija daļa

 

Sagaidot valsts svētkus, Valmierā notika Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes svinīgā ceremonija un štāba ēkā tika atklāta Vairogu zāle un vēsturiskā ekspozīcija. 
Svinīgajā ceremonijā, ko vadīja 2. Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis Gunārs Kauliņš, brigādes personāls saņēma Zemessardzes un brigādes komandiera apbalvojumus. Ceremonijā piedalījās un brigādes apbalvojumus saņēma arī sadarbības partneri, kuri šogad sniedza atbalstu militāro mācību “Namejs 2022” norisē. 

Klātesot brigādes personālam un sadarbības partneriem, svinīgi tika atklāta 2.Vidzemes brigādes štāba zāle, kurai nosaukums – Vairogu zāle – tika izvēlēts, iesaistoties visam brigādes štāba personālam. Izvēloties zāles nosaukumu, uzsvērta vairoga nozīme – tas ir aizsardzības un drošības simbols. Vairogs ticis izmantots gan kā bruņinieka individuālās aizsardzības bruņojuma sastāvdaļa, gan kā atpazīšanas simbols. Vairogi ir tikuši dekorēti ar dažādiem spēcīgiem simboliem, ticot ka tie pasargā, dod veiksmi to nesējiem. Vairogu zāles nozīme ir būt vietai, kur dažādu vairogu nesēji, sanākot kopā, spēj vienoties un pieņemt lēmumus, lai stiprinātu valsts aizsardzību. Zāli paredzēts dekorēt ar vienību, kas stāv Vidzemes sardzē, vairogiem. 

Vairogu zālē tika atklāta vēsturiskā ekspozīcija, ko veidojis Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieks, vēsturnieks Valdis Kuzmins, bet par māksliniecisko iekārtojumu rūpējās Ieva Lapiņa, SIA “Trīs muskatrieksti”. Ekspozīcija vēsta par Ziemeļlatvijas brigādes izveidi un par Brīvības cīņu kaujām Vidzemē, kā arī par Latvijas armijas (1920-1940) vienību izvietojumu Vidzemē. Ekspozīcija ar šādu saturu ir unikāla un tapusi ciešā 2. Vidzemes brigādes komandieru un vēsturnieka V. Kuzmina sadarbībā. 

Jau ziņots, ka noslēdzot Kaugurmuižas vēsturiskās Kungu mājas renovāciju, 2022. gada 22. jūnijā tika atklāta Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes štāba ēka. Līdz ar to pēc gandrīz 20 gadu pārtraukuma 2. Vidzemes brigādes štābs ieguva paši savu mājvietu. 

Lai padarītu efektīvāku valsts aizsardzības uzdevumu izpildi, Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes štābs, kas kopš 2003. gada atradās Rīgā, 2018. gada pavasarī pārcēlās uz Valmieru. Tādējādi brigādes štābs, kura uzdevums ir koordinēt, pārraudzīt un atbalstīt Vidzemes bataljonu darbību, jau četrus gadus atrodas savā atbildības rajonā – tuvāk saviem bataljoniem, kas ir atvieglojis savstarpējo sadarbību, uzdevumu izpildes koordināciju un paaugstinājis reaģēšanas spējas.

Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes atbildības teritorija ir Vidzeme, un tajā ietilpst 22. kaujas nodrošinājuma bataljons Valmierā, 25. kaujas atbalsta bataljons Gulbenes novada Stāmerienā, 26. kājnieku bataljons Gulbenē un Madonā, 27. kājnieku bataljons Cēsīs, 31. kājnieku bataljons Alūksnē un 54. kaujas atbalsta bataljons Ogrē.