Zemessardzes 31. kājnieku bataljons un Balvu novada civilās aizsardzības komisija mācībās “Pilskalns” pilnveido sadarbību militāra apdraudējuma gadījumā

29.05.2023
Militārās mācības
Informāciju sagatavoja
Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes
Komunikācijas daļa

pilskalnsBalvos 28. maijā norisinājās Zemessardzes 31. kājnieku bataljona un Balvu novada civilās aizsardzības komisijas kopējās mācības “Pilskalns”. 
Mācības organizēja Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes 31. kājnieku bataljons un tajās piedalījās Balvu novada civilās aizsardzības komisijas pārstāvji no valsts un pašvaldību iestādēm. 

Mācību “Pilskalns” mērķis ir pilnveidot atbildīgo institūciju izpratni par atbildību sadalījumu un praktisko rīcību militāra apdraudējuma vai to draudu gadījumā. 
Šīs mācības Balvos notika jau trešo reizi un mācību laikā tika vingrināta savstarpējā sadarbība krīzes situāciju pārvarēšanā, plānojot rīcību dažādu hibrīdapdraudējuma incidentu novēršanā. Šoreiz mācības “Pilskalns” bija unikālas ar to, ka mācību laikā tika izspēlēts scenārijs, kura ietvaros zemessargi, valsts un pašvaldības policijas pārstāvji devās kopīgās patruļās drošības nodrošināšanai Balvu pilsētā. 

Uzrunājot mācību dalībniekus, Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes štāba priekšnieks pulkvežleitnants Roberts Innus uzsvēra, ka jau trešo reizi aizvadot šāda veida mācības, tās kļūst aizvien kvalitatīvākas. “Mācības “Pilskalns” liek padomāt, kā sadarbojoties Zemessardzei, valsts un pašvaldību iestādēm, mēs varam viens otru atbalstīt, kā arī apjaust, cik patiesībā mums ir daudz resursu. Kopīgi plānojot rīcību militāra apdraudējuma gadījumā, mēs esam liels spēks,”  pauda R. Innus.
Pēc mācību uzdevumu izspēles Zemessardzes 31. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Jānis Freimanis atzina, ka visiem mācībās iesaistītajiem dalībniekiem šis bija ne tikai labs vingrinājums, lai trenētu kritisko domāšanu, analīzes spējas, sinhronizāciju starp iesaistītajām institūcijām un spēju sekmīgi reaģēt uz krīzes situācijām, bet arī vēl nebijis vingrinājums, kura laikā galda mācību izspēle tika apvienota ar praktiskām mācībām, zemessargiem, valsts un pašvaldības policistiem dodoties kopīgās patruļās nodrošināt drošību Balvu pilsētā. 

Starpinstitūciju mācības “Pilskalns” Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes atbildības teritorijā norisinās kopš 2020. gada. Tajās gūtās atziņas liecina, ka kopējas militāro un civilo struktūru mācības ievērojami uzlabo izpratni par katras organizācijas lomu visaptverošajā valsts aizsardzībā, kurā viens no mērķiem ir sadarbības stiprināšana starp valsts institūcijām, privāto sektoru, nevalstiskajām organizācijām un iedzīvotājiem.

Jau ziņots, ka 2019. gada 8. janvārī Ministru kabinets atbalstīja Aizsardzības ministrijas izstrādāto informatīvo ziņojumu par visaptverošās valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu Latvijā, kuras mērķis ir padziļināt visu valsts institūciju sadarbību, nodrošināt efektīvu publiskās un privātās partnerības mehānismu izstrādi, paaugstināt sabiedrības izpratni par iespējām aizsargāt sevi, savu ģimeni un Latvijas valsti, kā arī izstrādāt sabiedrības pašorganizēšanās instrumentus krīzes gadījumos.