Zemessardzes 4. Kurzemes brigāde atzīmēs 30. gadadienu

29.06.2022
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs

zverests

30. jūnijā Zemessardzes 4. Kurzemes brigāde ar svinīgiem pasākumiem Kuldīgā un Skrundā atzīmēs 30. gadadienu.

Svētku programma 30. jūnijā sāksies plkst. 13.30 ar kapelāna Didža Skuškas vadītu svētbrīdi Kuldīgas Sv. Annas evaņģēliski luteriskajā baznīcā, kam sekos zemessargu zvēresta došanas ceremonija. Par svētku muzikālo noformējumu rūpēsies grupa “Karameles”.

Pasākuma ietvaros, piedaloties Zemessardzes komandierim brigādes ģenerālim Egilam Leščinskim, tiks pasniegti aizsardzības ministra, Nacionālo bruņoto spēku komandiera, Zemessardzes komandiera un Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandiera apbalvojumi. Tiks godināti arī Zemessardzes sadarbības partneri no Kurzemes un Zemgales reģioniem. Šo svinīgo svētku daļu muzikāli bagātinās Zemessardzes orķestris.

 “Tāpat kā Zemessardze kopumā, tā arī mūsu brigāde ir piedzīvojusi dažādas pārmaiņas, jo īpaši šogad, kad mūsu rindas arvien papildina zemessargi. Arī šajā svētku dienā sekojam iedibinātajām tradīcijām un, atzīmējot jubileju, Zemessardzes kandidāti dos svinīgo zvērestu, solot būt uzticīgi tautai un valstij un krīzes situācijā būt gatavi aizsargāt savu ģimeni un valsti. Bez pagātnes nav nākotnes, tāpēc jāpateicas bijušajiem brigādes komandieriem par viņu nesavtīgo ieguldījumu, liels paldies jāsaka mūsu karavīriem, zemessargiem, civilajiem darbiniekiem, un īpaši ģimenēm, kas ir līdzās un atbalsta valsts aizsardzības uzdevumu īstenošanā. Paldies arī mūsu sadarbības partneriem un visai sabiedrībai par aktīvu iesaisti un pilsonisko līdzdalību valsts drošības stiprināšanā, sekmējot piederības sajūtu savai valstij,” norāda Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandieris pulkvedis Andris Rieksts.

1992. gada 30. jūnija pavēle “Par Zemessardzes novadu vienību izveidošanu” paredzēja izveidot piecas Zemessardzes brigādes, tai skaitā arī 4. Kurzemes novada brigādi. Brigādes sastāvā tika iekļauti 41. Talsu bataljons, 42. Tukuma bataljons, 43. Saldus bataljons, 44. Liepājas bataljons, 45. Kuldīgas bataljons un 46. Ventspils bataljons.

Kurzemes novada brigāde piedzīvojusi reorganizācijas, kuru rezultātā 41. Talsu bataljonu pievienoja 46. Ventspils bataljonam, 43. Saldus bataljonu pievienoja 45. Kuldīgas bataljonam, 47. Grobiņas bataljonu pievienoja 44. Liepājas bataljonam, savukārt 42. Tukuma bataljonu pievienoja 51. Dobeles bataljonam.

Zemessardzes 4. Kurzemes brigāde aptver visu Kurzemes novadu un daļu Zemgales novada teritorijas. Brigādes pakļautībā atrodas štābs Kuldīgā, trīs kājnieku bataljoni Liepājā, Dobelē un Ventspilī, viens nodrošinājuma bataljons Kuldīgā un viens kaujas atbalsta bataljons Jelgavā.

1991. gada 23. augustā tika pieņemts likums “Par Latvijas Zemessardzi”. Dažu mēnešu laikā 35 teritoriālajos bataljonos iestājās vairāk nekā 10 000 cilvēku. Pēc gada brīvprātīgo zemessargu skaits bija gandrīz 17 000 -  Zemessardze kļuva par lielāko atjaunotajai Latvijas valstij uzticamo militāro organizāciju. Lai nodrošinātu tās operatīvu darbību, 1992. gada 30. jūnijā ar Latvijas Republikas  Zemessardzes priekšnieka pavēli Nr. 14 “Par novadu vienību izveidošanu” tika izveidotas piecas novadu brigādes: Zemessardzes 1. brigāde ar štābu Rīgā, Zemessardzes 2. brigāde ar štābu Cēsīs, Zemessardzes 3. brigāde ar štābu Rēzeknē, Zemessardzes 4. brigāde ar štābu Liepājā un Zemessardzes 5. brigāde ar štābu Ogrē.

 

Foto: no Zemessardzes 4.Kurzemes brigādes arhīva

 

Informāciju sagatavoja:

Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štāba

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Iveta Rozenfelde

Tālrunis: 25708808

iveta.rozenfelde@mil.lv